Nebezpečí tampónů


 

Syndrom toxického šoku je velmi vzácný

Syndrom toxického šoku je mimořádně vzácné, ale smrtelně nebezpečné onemocnění, které se objevuje u žen, mužů i dětí. Způsobuje ho bakterie stafylokoka nebo streptokoka, která se dostane do krevního oběhu a začne produkovat toxiny.

Syndrom toxického šoku se vyskytuje jako komplikace všech forem stafylokokových či streptokokových nákaz, jako jsou infikované rány, popáleniny, puchýřky, záněty ledvin, močového měchýře, kostní dřeně. Časté jsou případy nemocničních nákaz, uvádí Státní zdravotní ústav.

Asi polovina případů se ale děje právě u menstruujících dívek. Ne zcela všechny případy jsou ovšem spojeny s použitím tampónů, toxický šok se může objevit během menstruace i tehdy, když se tampóny nepoužívají.

V České republice se podle SZÚ vyskytlo mezi lety 1983 - 1996 celkem 35 případů syndromu toxického šoku, v letech 2000 - 2009 to bylo 30 případů. Mimořádně vysoká je ovšem úmrtnost, která tvoří až 11 procent.

Projevy toxického šoku

Před syndromem toxického šoku a jeho projevy varují v příbalových letácích i sami výrobci tampónů. Ti doporučují dodržovat hygienu při zavádění tampónu, používat tampóny s nejmenší absorpční schopností a nepřekračovat doporučenou dobu užívání.

Jak dlouho tampóny používat, to záleží na intenzitě menstruace, obecně se ale nedoporučuje zavádět je na dobu delší než osm hodin. Odborníci navíc tvrdí, že se šok může dostavit u dívek s extrémně nízkou úrovní protilátek už po kratší době.

Tampóny by se měly uskladňovat na suchém místě a používat vždy jen ty čerstvě vybalené. Obecně je podle odborníků dobré střídat tampóny s vložkami.

Příznaky, po jejichž výskytu byste měla okamžitě vyndat tampón a vyhledat lékaře, jsou velmi podobné šokovému stavu:

  • náhlá nevolnost
  • zvýšená teplota (39 a více),
  • zvracení či průjem,
  • zvýšený puls a nízký krevní tlak,
  • bolesti hlavy nebo se vám hlava točí,
  • bolest krku či svalů,
  • vyrážka jako po spálení sluncem, která se později loupe.

Předpokladem úspěšné léčby tohoto život ohrožujícího onemocnění je rychlé nasazení účinného antibiotika v dostatečných dávkách. Důležitá je i protišoková léčba. Někdy je nutný i chirurgický zákrok.

 

 

Kontakt

MUDr. Bendová Iva Vlachova 2
Vlachovo Březí
384 22
mobil:739 064 588 bendova.iva@email.cz
Vytvořeno službou Webnode