chřipka

 

26.01.2011 12:20

Opět začíná sezóna chřipek.

Příznaky: náhle z plného zdraví (jako když to na vás hodí) nástup horečky 38-40, bolest hlavy výrazná, bolest svalů, bolest v krku, někdy i nechutenství , zvracení. Výrazná slabost, únava. Během 1-2 dnů se přidává suchý, někdy bolestivý kašel. Teploty jsou nejvyšší 1.-3. den, pak pomalu odeznívají, třeba jen večerním vystoupením na 37-38. Kašel, únava, slabost přetrvávají 1-2 týdny, někdy (zvlášť pokud se zpočátku neleží) i déle.

Léčení: hned na začátku zalehnout o postele, léky proti teplotě. (Dětem Nurofen, Paralen, Panadol, Ibalgin. Při vysoké teplotě můžete podat dávku Nurofenu, za 3 hodiny dávku Paralenu, po 3 hodinách zase Nurofen ...). U větších dětí nad 12 let a dospělých je možno podat i  kombinovaný přípravek proti chřipce (Coldrex, paralen Plus apod). Důležitý je dostatek tekutin (čaj s citronem, naředěný džus, mléko s medem, polévka...). Při horečce  i 4 litry za den.

K lékaři: ihned pokud je nemocný kojenec do 3 měsíců věku, pokud se objeví porucha vědomí, křeče, obtížné dýchání, horečka nereagující na léky, vyrážka na kůži. Jinak stačí 3 dny vyčkat, zda teploty poklesnou. V každém případě přijďte na kontrolu, pokud se objeví po několika dnech bez teplot znovu horečka či jakákoliv komplikace - časté jsou u dětí záněty středního ucha, záněty průdušek i zápaly plic.

Upozornění: během chřipkové sezóny se vyhýbejte velkým nákupním centrům, společenským akcím, zvlášť prosím, abyste nejezdili s kojenci na nákupy do hypermarketů. Pozor na madla nákupních vozíků,madla zábradlí a dopravních prostředků, jsou zdrojem infekce. Nesahejte si do očí, na nos a nejezte, dokud si důkladně neumyjete ruce. Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma a nechoďte mezi lidi, abyste sami nešířili infekci.