mateřská škola

 

Jak vyzrát na školková onemocnění dětí

 
Začalo vaše dítě chodit do školky a od té doby máte pocit, že je neustále nastydlé a nemocné? Nejste sami. První pravidelné navštěvování dětského kolektivu je zatěžkávací zkouškou dětské imunity.

Připravte se na vyšší výskyt kašle, rýmy, zánětu průdušek a plic, angíny nebo střevní virózy, což jsou některá typická "školková onemocnění".

Jak přestát zátěžový první rok ve školce

Na první rok ve školce, kdy se každé, i dosud naprosto zdravé dítě bude nutně potýkat s náporem bacilů, nemocí a viróz, je dobré se připravit. Po tom, co se dítě ve školce konečně adaptuje a odbude si své nářky a stesk po mamince, se zcela běžně objeví první onemocnění. Stává se tak samozřejmě bez ohledu na to, zda jste nastoupili do nového zaměstnání, nemáte hlídání apod. Děti se ve školce styku s viry nevyhnou. Toto je dobré vzít jako nutný fakt a nepropadat proto panice, kdykoliv se ve školce objeví dítě s kašlem. Imunita dítěte potřebuje čas, aby si zvykla a poté adekvátně reagovala na vlivy a podněty v tomto prostředí. Nechte organismus svého dítěte, ať se s nimi sám popere a vlastní imunitu tak posílí. Jde o naprosto normální vývoj, kterým si každé dítě projde bez větší újmy na zdraví. Další rok ve školce už pak dítě obvykle snáší lépe. Teprve častější výskyt závažnějších onemocnění by měl vést ke konzultaci s lékařem.

Posilování imunity

Pokud vaše dítě zcela normálně jí, tj. má podle vás dostatečný příjem ovoce a zeleniny, v zimních měsících zvláště vitaminu C, pak není nutné nasazovat např. potravinové doplňky s vysokým obsahem vitamínů, není-li to ovšem na radu lékaře. Zdravá a vyvážená strava je samozřejmě to první, čím můžete svému dítěti prospět a čím můžete jeho imunitu přirozeně posilovat.

K dalším tipům k posilování imunity patří otužování, zmíněné vitaminové přípravky a sirupy,  aj.

Nutnost doléčení

Každé léčbě je nutné dopřát čas. U nejrůznějších druhů nachlazení, která řádí zvláště v těchto měsících, je obzvlášť nutné nemoc doléčit, nepřecházet a nespěchat s návratem dítěte zpět do kolektivu, i když vás třeba váš zaměstnavatel už netrpělivě shání. Průduškový kašel, rýma, záněty spojivek apod. jsou často vracející se obtíže a každý rodič v této rizikové době pozná, že školka se často hemží dětmi s evidentním nachlazením. Školky totiž obvykle nepřijímají jen děti s horečkou a dále pak s výskytem akutních problémů, jako je silný průjem nebo zvracení. Je však pouze na uvážení rodiče, zda své dítě do školky přivede i s náznakem nemoci, což se často děje. Kromě zmíněného posilování imunity se některé maminky, pokud je to možné, uchylují k možnosti jak snížit riziko nákazy tím, že si dítě odvedou po obědě domů. Spánek ve společné místnosti a odpolední spojování tříd samozřejmě riziko zvyšuje. Nemocné dítě nepotřebuje do školky omluvenku a v případě lehčích potíží nemusí nutně navštívit lékaře. Pokud však jde o infekční onemocnění, (neštovice, spála, žloutenka), je nutné toto ve školce nahlásit.