ošetřování genitálu u dětí

 

Ošetřování a správná hygiena genitálu

 U novorozených chlapců je předkožka přetažitelná asi ve 4 %, tzv. konglutinace je fyziologický stav. Akumulace odlučujících se buněk vede k nenásilnému, přirozenému oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu. Vývoj k široké, plně separované předkožce probíhá různě dlouho.

Ve věku 0–6 měsíců má 80 % chlapců předkožku nepřetažitelnou, v roce je to 50 % chlapců,

ve 2 letech 20 % a ve 3 letech 10 % chlapců s nepřetažitelnou předkožkou

Další příčinou nepřetažitelnosti předkožky je fimóza. Po narození je fimóza víceméně fyziologická a má chránit vyústění močové trubice a žaludu penisu před mechanickou traumatizací.

Chybou je násilně přetahovat předkožku u kojence v případě fyziologické konglutinace. Pravidelné jemné přetahování předkožky podporuje její oddělení. Provádíme nejlépe ve vodě při koupání. Kolem věku 3 let by měla být již předkožka zcela volně přetažitelná.

Pokud by došlo k nafukování předkožky při močení, hnisavému výtoku nebo zarudnutí a otoku genitálu, je nutné vyšetření urologem. Jedná se o zánět a v tomto případě je nutné provést uvolnění předkožky hned.

 Genitál dívky je nutné omývat shora dolů, přitom je nezbytné oddálit velké stydké pysky od sebe, aby nedošlo k jejich slepení. Nevymýváme však násilně bílý mázek, který je mezi malými a velkými stydkými pysky, má svoji ochrannou funkci. Na ošetření zadečku nepoužíváme u holčiček zásyp.